Nur Puur Kidney bohnen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 306kj (74 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 306kj (74 calories/kcal) |
| Fiber | 6.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Machandel Fagioli Rossi Bio Al Naturale (Similarity score: 1.41)
- Monjardín Lentejas Al Natural (Similarity score: 14.60)
- Can Rot Xarda Lentejas Al Natural (Similarity score: 14.70)
- Biogreen House Lentejas Eco (Similarity score: 14.70)
- Renee Dumarr Inc White Oak Farm & Table, Salad Dressing, Artichoke & Parmesan (Similarity score: 16.13)
- Nostrum Poulet Au Curry (Similarity score: 19.50)
- Divella Delizie Campagnole Ceci Lessati (Similarity score: 19.52)
- Farm Raised Bay Scallops (Similarity score: 19.72)
- Wild Caught Sea Scallops (Similarity score: 20.58)
- Wild Caught Sea Scallops (Similarity score: 20.75)
- Dia Maíz Dulce (Similarity score: 21.19)
- Casa Visco Finer Foods Pizza Sauce (Similarity score: 21.51)
- Cucina Sartor, Surmont Funghi E Patate Con Porcini (Similarity score: 21.70)
- Barbecue Maison (Similarity score: 21.85)
- Amora Amora Sauce Salade Poivron Rouge Tomate (Similarity score: 22.30)
Ingredients List
- Red Beans
- Water
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)