Hormel Hormel, compleats, apple cinnamon oatmeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 314kj (76 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 314kj (76 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.94g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.94g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 155mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 155mg |
| Sugars | 9.86g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Fat Free Sour Cream (Similarity score: 17.43)
- Hannaford Grade A Fat Free Sour Cream (Similarity score: 17.43)
- Food Lion Fat Free Sour Cream (Similarity score: 17.43)
- Can Rot Xarda Lentejas Al Natural (Similarity score: 19.02)
- Biogreen House Lentejas Eco (Similarity score: 19.03)
- Monjardín Lentejas Al Natural (Similarity score: 19.12)
- Gutbio Lentejas Cocidas Extra (Similarity score: 19.50)
- Mama Nano's Llc Traditional With Tuna Sauce (Similarity score: 19.68)
- Amora Amora Sauce Salade Poivron Rouge Tomate (Similarity score: 20.10)
- Florette Tzatziki Aux Concombres Frais (Similarity score: 20.31)
- Mama, Mama Nano's Vegetarian Sauce (Similarity score: 20.56)
- Florette Tzatziki (Similarity score: 20.99)
- Pumpkin Porridge With Honey (Similarity score: 21.01)
- Barbecue Maison (Similarity score: 21.07)
- Tzatziki « spitiko » (Similarity score: 21.46)
Ingredients List
- Oatmeal
- Sugar
- Dried Apple
- Contains 2% And Less Of Modified Cornstarch
- Salt
- E330
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)