Pumpkin cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1653kj (396 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1653kj (396 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 7.41g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 42.88194444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 21 |
| Sodium | 309mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 309mg |
| Sugars | 39.51g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Cupcakes With Cream Cheese Filling (Similarity score: 11.51)
- Two Forks Bakery Carrot Gourmet Cupcakes (Similarity score: 11.51)
- Specially Selected, Aldi Benner Company Cookie Dough (Similarity score: 15.32)
- Dawn Food Products Inc Dawn Food Products, Filled & Decorated Mini Bundt Cake, Chocolate Chip (Similarity score: 15.89)
- The Bakery Mini Cupcakes (Similarity score: 16.59)
- Lemon Frosted Sugar Cookies (Similarity score: 16.62)
- Moist Yellow Golden Chocolate Cake With Rich Chocolate Buttrcreme, Golden Chocolate (Similarity score: 17.45)
- Trader Joe's Cookie Thins Triple Ginger (Similarity score: 17.61)
- Gastone Lago Crostata Albicocca (Similarity score: 18.39)
- Weis Weis, Country Style Soft Cookies, Chocolate Chocolate Chip (Similarity score: 18.39)
- Csm Bakery 8" Double Layer Lemon Cake (Similarity score: 19.33)
- 7 Eleven, 7 Eleven Inc 7 Eleven, Fresh Togo Holiday Sugar Cookie (Similarity score: 21.18)
- Betty Crocker Rich And Creamy Dark Chocolate Frosting (Similarity score: 21.26)
- Pumpkin Spice Cupcakes (Similarity score: 21.53)
- Maplehurst Bakeries Mini Confetti Cupcakes (Similarity score: 21.67)
Ingredients List
- Sugar
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Skimmed Milk Powder
- Cream Cheese Powder
- Decorative Orange Curls
- Emulsifier
- Modified Starch
- Egg White
- Soya Lecithin
- Salt
- Molasses
- Flour
- E500ii
- Acidic Sodium Aluminum Phosphate
- Spice
- Monoglycerides
- Emulsifier
- E490
- E341i
- Natural And Artificial Flavouring
- E412
- E450i
- Vegetable Shortening
- E415
- E210
- E481
- Vanillin
- E110
- E102
- Colour
- E471
- E435
- Corn Syrup Solids
- Whole Egg
- E270
- Sodium Caseinate
- Soya Flour
- Water
- Soya Oil
- Pumpkin
- Cream Cheese
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)