Trader Joe's Cookie Thins Triple Ginger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5714g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 5.3571g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.8568% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 19 |
| Sodium | 303.5714mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 303.6mg |
| Sugars | 35.7143g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Weis, Country Style Soft Cookies, Chocolate Chocolate Chip (Similarity score: 7.37)
- Cake Boss Oh My Ganache! Cake (Similarity score: 11.78)
- General Mills Lucky Charms Soft Baked Treats (Similarity score: 14.66)
- Gluten Free Fudgy Brownie Place & Bake Cookie Dough (Similarity score: 14.79)
- The Bakery Mini Red Velvet Cupcakes (Similarity score: 15.08)
- Kellogg's,coco Pops Coco Pops (Similarity score: 15.16)
- White Iced Chocolate 8" Decorated Cake, White Iced Chocolate (Similarity score: 16.48)
- 7 Eleven, 7 Eleven Inc 7 Eleven, Fresh Togo Holiday Sugar Cookie (Similarity score: 17.16)
- Brookie Brownie (Similarity score: 17.16)
- Glazed Pumpkin Spice Cake Doughnuts (Similarity score: 17.30)
- Maplehurst Bakeries Mini Confetti Cupcakes (Similarity score: 17.53)
- 7 Eleven, 7 Eleven Inc 7 Eleven, Fresh To Go, Snickerdoodle Cookie (Similarity score: 17.54)
- Pumpkin Cake (Similarity score: 17.61)
- Labree's Bakery Inc Labree's Bakery, Home Style Marble Swirl Cake (Similarity score: 17.90)
- The Bakery Mini Cupcakes (Similarity score: 18.42)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Cinnamon
- Salt
- Brown Sugar
- Non Hydrogenated Shortening
- Molasses
- Whole Egg
- Ginger
- Ginger Powder
- Ginger
- E500ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)