Pumpkin spice cupcakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1653kj (396 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1653kj (396 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4699999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.47g |
| Saturated Fat | 9.88g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.07003334921392% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 23 |
| Sodium | 296mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 296mg |
| Sugars | 34.57g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glazed Pumpkin Spice Cake Doughnuts (Similarity score: 9.16)
- Labree's Bakery Inc 8in German Chocolate Cake (Similarity score: 12.73)
- Csm Bakery 8" Double Layer Lemon Cake (Similarity score: 13.02)
- Plant Based Oatmeal Raisin Cookies (Similarity score: 15.93)
- Serebis Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 17.46)
- Bio Naturae Panettone Poire Chocolat Biologique (Similarity score: 18.41)
- La Vie Claire Panettone Chocolat (Similarity score: 18.41)
- La Vie Claire Panettone Poire Chocolat (Similarity score: 18.41)
- Panettone Pera E Cioccolato Biologico (Similarity score: 18.41)
- Sachertorte (Similarity score: 19.74)
- Maplehurst Bakeries Mini Confetti Cupcakes (Similarity score: 19.81)
- Dawn Food Products Inc Dawn Food Products, Filled & Decorated Mini Bundt Cake, Chocolate Chip (Similarity score: 19.85)
- Trader Joe's Cookie Thins Triple Ginger (Similarity score: 20.20)
- Gluten Free Fudgy Brownie Place & Bake Cookie Dough (Similarity score: 20.33)
- Kellogg's Special K Biscuit Moments Cioccolato (Similarity score: 20.75)
Ingredients List
- Icing Sugar
- Water
- Pumpkin
- Vital Wheat Gluten
- Modified Corn Starch
- Soya Lecithin
- Leavening Blend
- Crumble Topping
- Spice
- Salt
- Corn Syrup
- Sugar
- Lemon Juice Concentrate
- E415
- E401
- E412
- Natural And Artificial Flavouring
- E202
- E472e
- E160ai
- Flour
- Cream Cheese
- Vegetable Shortening
- Egg
- Canola Oil
- Soya Oil
- Pumpkin Cream Cheese Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)