Prozis Zeroshake Protein , Chocolate Flavour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 167kj (40 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 167kj (40 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Protifast Boisson Proteinée (Similarity score: 4.26)
- Chile Verde Sauce Con Pork, Pork (Similarity score: 8.51)
- Stc Nutrition Protein Muscle Protein (Similarity score: 9.39)
- Anko Crema De Verduras (Similarity score: 9.64)
- Passata Densa Di Pomodoro (Similarity score: 11.16)
- Chicken Noodle Chunky Soup, Chicken Noodle (Similarity score: 11.53)
- Kaskey's Kaskey's, Chunky Chicken Noodle Soup (Similarity score: 11.53)
- Gazpacho Melon Concombre (Similarity score: 12.20)
- Gazpacho Melon Concombre (Similarity score: 12.20)
- Cock,cock Brand Jeune Fruit Du Jacquier En Saumure (Similarity score: 12.97)
- Chef Crafted Soup (Similarity score: 13.20)
- Ametller Origen Crema De Zanahoria Con Verduras Frescas (Similarity score: 13.39)
- Ametller Origen Crema De Pastanaga (Similarity score: 13.39)
- Newgate Vegetable Soup (Similarity score: 13.42)
- Monoprix Gazpacho Aux Légumes Frais (Similarity score: 14.17)
Ingredients List
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)