STC nutrition Protein muscle protein
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 171kj (41 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 171kj (41 calories/kcal) |
| Fiber | 0.88 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.88 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 0.36g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.71428571428572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.7% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 203mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203mg |
| Sugars | 0.16g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chile Verde Sauce Con Pork, Pork (Similarity score: 7.25)
- Protifast Boisson Proteinée (Similarity score: 7.61)
- Prozis Zeroshake Protein , Chocolate Flavour (Similarity score: 9.39)
- Kaskey's Kaskey's, Chunky Chicken Noodle Soup (Similarity score: 11.73)
- Chicken Noodle Chunky Soup, Chicken Noodle (Similarity score: 11.73)
- Anko Crema De Verduras (Similarity score: 13.63)
- Liebig Velouté De 12 Legumes (Similarity score: 14.48)
- Liebig Velouté De 12 Légumes (Similarity score: 14.48)
- Franprix Veloute Aux Legumes Du Potager (Similarity score: 15.54)
- Albatros Fantasia Di Vongole Alla Pescatora (Similarity score: 15.80)
- Soupe De Poissons (Similarity score: 16.07)
- Newgate Vegetable Soup (Similarity score: 16.57)
- Franprix Velouté Légumes Du Potager (Similarity score: 17.01)
- Passata Densa Di Pomodoro (Similarity score: 17.52)
- M De Turenne Velouté De Légumes (Similarity score: 18.00)
Ingredients List
- Filtered Water
- E407
- Stabiliser
- Sodium Citrate
- Emulsifier
- Salt
- Sweetener
- E950
- Milk Proteins
- Soya
- Cream
- Cocoa
- Flavouring
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)