Prozis Farine d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Veritas Copos De Avena Sin Gluten (Similarity score: 6.71)
- Turini, Marque Repère Penne Cuisson Rapide (Similarity score: 7.13)
- Lustucru Couscous Facile Blé Français Format Familial (Similarity score: 7.51)
- Naturata Dinkel Penne (Similarity score: 7.65)
- Naturata Naturata Dinkel Buchstaben, Hell, Demeter (Similarity score: 7.65)
- Bulk Powders Farine D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 7.73)
- Bulk Farine D’avoine Ultra Fine Sans Gluten (Similarity score: 7.73)
- Myprotein Avoine Instantanée Sans Gluten (Similarity score: 7.87)
- Spielberger Mühle Buchweizenvollkornmehl (Similarity score: 7.95)
- Copos De Avena Sin Gluten (Similarity score: 8.22)
- Eco Sana Harina De Avena (Similarity score: 8.22)
- Naturgreen Harina Integral Avena (Similarity score: 8.77)
- Turini,marque Repère Serpentini (Similarity score: 8.82)
- Auchan Bio,auchan Flocons D'avoine (Similarity score: 9.00)
- Spaichinger Nudelmacher Bio Geschabte Spätzle (Similarity score: 9.05)