Naturata Naturata Dinkel Buchstaben, Hell, Demeter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1528kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1528kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.7g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturata Dinkel Penne (Similarity score: 0.00)
- Bucatini (Similarity score: 4.07)
- Naturgreen Harina Integral Avena (Similarity score: 4.94)
- Auchan Bio,auchan Flocons D'avoine (Similarity score: 5.06)
- Liakada Kritharaki (Similarity score: 5.60)
- Spaghetti (Similarity score: 5.74)
- Campo Verde Penne Dinkel (Similarity score: 5.97)
- Pasta Semola Di Grano Duro (Similarity score: 6.28)
- Penne (Similarity score: 6.28)
- Penne Di Pasta Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 6.28)
- Pasta Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 6.28)
- Tuffoli (Similarity score: 6.28)
- Spaghetti (Similarity score: 6.28)
- Veritas Copos De Avena Sin Gluten (Similarity score: 6.34)
- Le Cannelloni (Similarity score: 6.43)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)