Myprotein Avoine instantanée Sans gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.129032258064516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bulk Farine D’avoine Ultra Fine Sans Gluten (Similarity score: 0.42)
- Bulk Powders Farine D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 0.42)
- Rewe Bio,rewe 5 Korn Müsli (Similarity score: 3.60)
- Quinoa (Similarity score: 6.57)
- Schneekoppe Quinoa Tricolore, Bio (Similarity score: 6.57)
- Spielberger Mühle Buchweizenvollkornmehl (Similarity score: 6.74)
- Flocons Avoine (Similarity score: 6.79)
- Molinos El Guanche Gofio De Mezcla (Similarity score: 6.83)
- Planet Nature Quinoa Tricolore (Similarity score: 6.87)
- Veritas Copos De Avena Sin Gluten (Similarity score: 7.24)
- Harina De Trigo Integral (Similarity score: 7.40)
- Copos De Avena Sin Gluten (Similarity score: 7.44)
- Eco Sana Harina De Avena (Similarity score: 7.44)
- Léa Nature Spaghetti Au Quinoa Tomate (Similarity score: 7.74)
- Turini, Marque Repère Penne Cuisson Rapide (Similarity score: 7.76)