Plain yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.52g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.52g |
| Saturated Fat | 2.64g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 145mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 145mg |
| Sugars | 3.96g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 0.00)
- Garlic Lovers Stuffed Crimini Mushrooms (Similarity score: 13.86)
- Les Minis Grenailles (Similarity score: 22.11)
- Maggi Aardappelpuree (Similarity score: 23.67)
- Oppo Healthy Ice Cream,salted Caramel 500ml (Similarity score: 24.21)
- Jamaican Simmer Sauce (Similarity score: 24.33)
- Trader Joe's (Similarity score: 24.67)
- Molenland 48+ Kaas (Similarity score: 26.60)
- Brown Sugar Mashed Sweet Potatoes, Brown Sugar (Similarity score: 27.09)
- Filet De Tilapia (Similarity score: 27.70)
- Cottage Cheese (Similarity score: 28.64)
- Maggi,mousline Mousline Purée Crème Muscade Format Individuel (4x31,25g) (Similarity score: 29.09)
- Maggi,mousline Mousline (Similarity score: 30.38)
- Whole Buttermilk (Similarity score: 31.11)
- Roasted Cauliflower Bisque (Similarity score: 31.83)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Grade A Milk And Cream
- Condensed Skimmed Milk
- Modified Starch
- Kosher Gelatin
- E407
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)