Cottage cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 310kj (75 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 310.0kj (75 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.6999998092651g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 1.1000000238419g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75000046566211% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 139.999997615816mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140.0mg |
| Sugars | 5.1999998092651g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Molenland 48+ Kaas (Similarity score: 14.74)
- Maggi,mousline Mousline Purée Nature, 4 Sachets Pour 4 Personnes (4x130g) (Similarity score: 16.71)
- Danone Danone Junior (Similarity score: 17.06)
- Les Minis Grenailles (Similarity score: 18.35)
- Propud Pro Pud (Similarity score: 18.95)
- Ferme D’anchin Purée Potimarron Bio (Similarity score: 20.79)
- Leader Price Leader Price 125 G (4 31,5 G) (Similarity score: 21.31)
- Emmi Energy Milk (Similarity score: 23.16)
- Natrel Chocolate Milk (Similarity score: 24.42)
- Auchan Purée Saveur D’autrefois (Similarity score: 25.07)
- Netto Purée A La Creme Et Noix De Muscade (Similarity score: 25.21)
- Coop Natural Cottage Cheese (Similarity score: 25.37)
- Waitrose Low Far Pineapple Cottage Cheese (Similarity score: 25.61)
- Filet De Tilapia (Similarity score: 27.26)
- Harvest Basket,lidl Saveur D'autrefois Relevée À La Noix De Muscade (Similarity score: 27.37)