Piemontaise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.6% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artisans Du Monde Houmous Saveur Du Liban (Similarity score: 10.20)
- Filetti Di Platessa (Similarity score: 12.39)
- Gaspacho Bio (Similarity score: 15.30)
- The Natural Hapa The Natural Hapa, Bamboo Bundle Fiery Kung Pao With Vegetable & Tofu (Similarity score: 15.43)
- Eden Gourmet Caviar D'aubergines (Similarity score: 15.45)
- Velouté De Légumes (Similarity score: 15.58)
- Simply Asia Mild Roasted Peanut Noodle Bowl, Mild Roasted Peanut (Similarity score: 17.13)
- Bleu Vert Panés De Colin D’alaska (Similarity score: 17.32)
- Bagel (Similarity score: 18.17)
- Morrisons 10 Cod Fish Fingers (Similarity score: 18.24)
- Ozean Sea, Ocean Sea 15 Fischstäbchen (Similarity score: 18.63)
- Netto Pommes Sarladaises (Similarity score: 19.02)
- Salade Piémontaise (Similarity score: 19.67)
- Bjorg,bjorg Veggie Veggie Dofu Pavé De Sésame (Similarity score: 20.29)
- Mccain Mc Cain Kid Smile (Similarity score: 21.35)