Bagel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 22.000000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 186.8mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 186.8mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rice And Quinoa With Pesto, Cheese, Green Beans, Sun Dried Tomatoes And A Touch Of Olive Oil, Rice And Quinoa Quartet (Similarity score: 11.66)
- Hummus Barbabietola (Similarity score: 15.33)
- Simply Asia Med Thai Peanut Rice Noodle Cart Pre Cooked Rice Noodles & Sauce With Vegetables & Toppings (Similarity score: 16.17)
- Gotta' Love Garlic Monse's Taste Of El Salvador, Bean & Cheese Pupusas (Similarity score: 16.56)
- Bjorg,bjorg Veggie Veggie Dofu Pavé De Sésame (Similarity score: 17.25)
- Eroski Menestra De Verduras (Similarity score: 17.47)
- Piemontaise (Similarity score: 18.17)
- Pierogi Potato & Cheddar Cheese (Similarity score: 18.30)
- Filetti Di Platessa (Similarity score: 18.57)
- Salade Piémontaise (Similarity score: 19.12)
- Lidl,grand Frais Filets Colin D'alaska Panés (Similarity score: 19.22)
- The Brazilian Burrito Black Beans & Brown Rice And Chimichurri Sauce (Similarity score: 19.95)
- Valley Fine Foods Company Ravioli (Similarity score: 20.22)
- Chicken Wing Sections (Similarity score: 20.44)
- Chicken Wings, First & Second Wing Sections (Similarity score: 20.44)