Pastoret Crema de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 531kj (127 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 531kj (127 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 15.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre (Similarity score: 1.77)
- Debic Créme Anglaise (Similarity score: 4.47)
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre À La Vanille (Similarity score: 4.60)
- Casino Bio,groupe Casino Crème Dessert Au Chocolat Bio (Similarity score: 6.26)
- Eliges Natillas De Chocolate (Similarity score: 6.88)
- Yoplait Creme Dessert Chocolat (Similarity score: 7.09)
- Yaourt Brebis Brasse (Similarity score: 8.04)
- Monoprix Bio,monoprix Crème Dessert Au Chocolat (Similarity score: 8.39)
- Mamie Novanovaandros Restauration Liégeois Chocolat (Similarity score: 8.53)
- Despar Despar Riso E Latte (Similarity score: 8.55)
- Vega De Oro Natillas De Chocolate (Similarity score: 8.91)
- Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Dannon Creamery Dairy Dessert (Similarity score: 9.30)
- Yaourt Aux Fruits Brassé (Similarity score: 9.37)
- Douceurs Basques Yaourt De Brebis Bio Brassé Miel Abricot (Similarity score: 9.41)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Cane Sugar
- Cocoa Powder
- Starch
- Thickener
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)