Debic Créme anglaise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 531kj (127 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 531kj (127 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 70.2127659574468% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.2% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastoret Crema De Chocolate (Similarity score: 4.47)
- Yoplait Creme Dessert Chocolat (Similarity score: 4.75)
- Eliges Natillas De Chocolate (Similarity score: 5.06)
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre (Similarity score: 5.32)
- Casino Bio,groupe Casino Crème Dessert Au Chocolat Bio (Similarity score: 5.57)
- Mamie Novanovaandros Restauration Liégeois Chocolat (Similarity score: 6.00)
- Ice Cream (Similarity score: 6.78)
- Soignon Crème Dessert Au Lait De Chèvre À La Vanille (Similarity score: 6.80)
- Mamie Nova Liégeois Au Chocolat (Similarity score: 6.86)
- Milbona Griego (Similarity score: 7.02)
- Vega De Oro Natillas De Chocolate (Similarity score: 7.59)
- Monoprix Bio,monoprix Crème Dessert Au Chocolat (Similarity score: 7.89)
- Douceurs Basques Yaourt De Brebis Bio Brassé Miel Abricot (Similarity score: 7.89)
- Savoie Yaourt Yaourt Au Calisson De Provence (Similarity score: 8.28)
- Yaourt Aux Fruits Brassé (Similarity score: 8.39)