Monoprix Bio,Monoprix Crème dessert au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 531kj (127 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 531kj (127 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alsace Lait Bibeleskaes Fraise (Similarity score: 3.74)
- Savoie Yaourt Yaourt Au Calisson De Provence (Similarity score: 3.91)
- Despar Despar Riso E Latte (Similarity score: 4.10)
- Deluxe Yaourt Sur Lit De Mure (Similarity score: 5.61)
- Casino Bio,groupe Casino Crème Dessert Au Chocolat Bio (Similarity score: 6.54)
- Ice Cream (Similarity score: 6.65)
- Yoplait Creme Dessert Chocolat (Similarity score: 6.84)
- Debic Créme Anglaise (Similarity score: 7.89)
- Milram Feine Quark Creme Erdbeer (Similarity score: 7.96)
- Ja!,rewe Feine Quark Crème Erdbeere (Similarity score: 8.02)
- Milbona,lidl Crème Dessert Vanille Bio (Similarity score: 8.05)
- Perle De Lait, Yoplait Perle De Lait Citron (Similarity score: 8.12)
- Perle De Lait, Yoplait Perle De Lait Citron (Similarity score: 8.12)
- Milbona Griego (Similarity score: 8.21)
- Eroski Yogur Griego Moras (Similarity score: 8.32)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Cream
- Cocoa Powder
- Chocolate
- Rice Starch
- Skimmed Milk Powder
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)