Paquito Nectar ananas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 11.5g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 11.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confettura Extra Albicocche (Similarity score: 26.64)
- Mermelada De Higo (Similarity score: 53.10)
- Soymilk Bebida De Almendras (Similarity score: 53.30)
- Les Confitures De La Creation Confiture Figue (Similarity score: 54.36)
- Fini Glassa All'aceto Balsamico Di Modena I G P (Similarity score: 54.88)
- Crai Confettura Di Albicocca (Similarity score: 56.67)
- Mermelada De Arandanos (Similarity score: 56.88)
- Prozis Tweest (Similarity score: 57.30)
- Acetaia Nonna Carlotta Crema Balsamico (Similarity score: 57.44)
- Due Vittorie Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 57.68)
- Charles Antona Confiture Bio De Corse (Similarity score: 58.16)
- Zuegg La Pasticcera Albicocche (Similarity score: 58.97)
- Bellamy Confiture Poire William (Similarity score: 59.12)
- Mazzetti Cremaceto Classico (Similarity score: 60.90)
- L'artisan Provencal Creme De Marron (Similarity score: 60.95)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Acidity Regulator
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)