Soymilk Bebida de almendras
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Citron (Similarity score: 32.55)
- Confettura Extra Albicocche (Similarity score: 40.44)
- Bäckerkrönung Apfelstreußel (Similarity score: 43.11)
- Crai Confettura Di Albicocca (Similarity score: 44.00)
- Lidl Crumble Cake (Similarity score: 46.50)
- Les Moulins Mahjoub Creme D’artichaut (Similarity score: 53.17)
- Paquito Nectar Ananas (Similarity score: 53.30)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée (Similarity score: 53.70)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Poire William (Similarity score: 53.82)
- Picard Bûche Glacée Façon Millefeuille Fruits Rouges Vanille (Similarity score: 56.35)
- En Cuisine, Carrefour Tarte Aux Pommes (Similarity score: 57.13)
- Achillea Crema Di Marroni (Similarity score: 57.39)
- Congelados De Navarra (Similarity score: 57.89)
- Cado Mint Chocolate Chip Avocado Frozen Dessert (Similarity score: 58.03)
- Marinoë Salade Du Pêcheur Mélange 3 Algues Bio (Similarity score: 58.25)
Ingredients List
- Almond
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)