Prozis Tweest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Carpaccio Saumon Atlantique (Similarity score: 43.76)
- Waitrose Blackcurrant Extra Jam (Similarity score: 47.16)
- Schwartau Extra Himbeer Johannisbeer Gelee (Similarity score: 56.58)
- Paquito Nectar Ananas (Similarity score: 57.30)
- Ferme De La Plantaz Confiture À L'ancienne Myrtille (Similarity score: 58.51)
- Mermelada De Pera (Similarity score: 60.04)
- Bebivita Bebivita Banane In Apfel (Similarity score: 60.27)
- Plein Fruit Abricot Du Pays D’oc (Similarity score: 60.48)
- Confiture Cerise Noire (Similarity score: 61.74)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 62.05)
- Le Gusto Pilzmischung Mit Steinpilzen (Similarity score: 62.05)
- Confiture De Cerise (Similarity score: 63.82)
- Le Montagnard Mélange De Champignons Des Bois Séchés (Similarity score: 64.43)
- La Fonte Prodotto Da Spalmare Alle Castagne (Similarity score: 64.44)
- Markal Epicerie Fruits Secs Et Purées Fruits Séchés Bio (Similarity score: 64.65)
Ingredients List
- Fruit
- E375
- D Pantothenate Calcium
- Wheat Starch
- Sugar
- Glucose Syrup
- Gelling Agent
- Acid
- Natural Strawberry Flavouring
- Thiamin Mononitrate
- E101
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)