Panettone bio gingembre chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1628kj (390 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1628kj (390 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555556% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 19 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ypa Maria Kekse (Similarity score: 12.59)
- Dais Cassata Siciliana (Similarity score: 13.21)
- Cornetti Integrali Con Farcitura Al Miele Di Fiori D'arancio (Similarity score: 14.52)
- Balocco Panettone Zenzero E Limone (Similarity score: 17.32)
- Loison Panettone Latta Regal Cioccolato (Similarity score: 17.38)
- Panettone (Similarity score: 17.43)
- Panettone Pepites De Chocolat (Similarity score: 17.43)
- Panettone Bio Aux Pepites De Chocolat (Similarity score: 17.43)
- Panettone Alle Spezie (Similarity score: 17.51)
- Paluani Pandoro Tradizionale (Similarity score: 17.63)
- Loison Panetton Chocolat (Similarity score: 17.72)
- High5 Caramel Energy Bar (Similarity score: 17.77)
- Favorina,lidl Pandoro Al Limone (Similarity score: 17.79)
- Coop Colomba Classica (Similarity score: 18.69)
- Panettone Bio Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 18.72)