Panettone alle spezie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1619kj (387 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1619kj (387 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.42268041237113% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 19 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 21.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prairie City Bakery Company Prairie City, Butter Cake (Similarity score: 13.30)
- Krispy Kreme Doughnuts Honey Buns (Similarity score: 15.09)
- Panettone Bio Gingembre Chocolat (Similarity score: 17.51)
- Biscuits Aux Pommes (Similarity score: 17.91)
- Maina Mini Panettone Basso Tradizionale (Similarity score: 18.37)
- Cornetti Integrali Con Farcitura Al Miele Di Fiori D'arancio (Similarity score: 18.60)
- Bauli S P A Italian Cake (Similarity score: 19.15)
- Bauli Bauli Il Panettone Classico (Similarity score: 20.08)
- Colomba Farcita Al Pistacchio (Similarity score: 20.24)
- Ypa Maria Kekse (Similarity score: 20.97)
- Panettone Bio Con Crema Arancia (Similarity score: 21.11)
- Gayelord Hauser Tartelettes Fruits Rouges (Similarity score: 21.25)
- Balocco Colomba Lemondoro (Similarity score: 21.41)
- Kupiec,coś Na Ząb Kasza Manna (Similarity score: 21.58)
- Pasticceria Alla Torre Panettone Avec Crème À L'orange (Similarity score: 21.75)