Pasticceria alla Torre Panettone avec crème à l'orange
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1616kj (387 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1616kj (387 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasticceria Del Castello Panettone Bio Avec Crème À L'orange (Similarity score: 5.34)
- Panettone Bio Con Crema Arancia (Similarity score: 7.02)
- Cornetti Integrali Con Farcitura Al Miele Di Fiori D'arancio (Similarity score: 11.63)
- Bauli Bauli Il Panettone Classico (Similarity score: 11.79)
- Venetian Panettone (Similarity score: 12.25)
- Panettone Con Cacao E Crema Al Cioccolato Bianco (Similarity score: 13.50)
- Maina Panettone Cioccolato E Rum (Similarity score: 14.97)
- Maina Mini Panettone Basso Tradizionale (Similarity score: 15.70)
- Dais Panettone Con Crema Al Pistacchio Di Sicilia (Similarity score: 16.19)
- Casarinaldi Pandoro (Similarity score: 16.65)
- Bauli Pandoro Al Baileys (Similarity score: 17.06)
- Pandoro Con Crema Di Cioccolato (Similarity score: 17.15)
- Paluani Pandoro Tradizionale (Similarity score: 17.26)
- Cheese Cake (Similarity score: 17.31)
- Coop Colomba Cioccolato E Cherry (Similarity score: 17.38)