panettone bio aux pépites de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1640kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1640kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 7.4g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.4g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.89473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panettone Bio Aux Pepites De Chocolat (Similarity score: 7.25)
- Panettone Pepites De Chocolat (Similarity score: 7.25)
- Panettone (Similarity score: 7.25)
- Pandoro Classique Bio (Similarity score: 9.53)
- Pandoro Classique Bio (Similarity score: 9.53)
- Migros Tarte À La Crème (Similarity score: 14.08)
- Galup Panettone Avec Marrons Glacés Et Glaçage Noisettes (Similarity score: 14.56)
- Esselunga Panettone Colomba Ricetta Classica (Similarity score: 15.17)
- Rising Sun Farms Inc Rising Sun Farms, Cheese Torta, Marionberry (Similarity score: 15.77)
- Häagen Dazs Mini Haagen Dazs (Similarity score: 16.48)
- Vogrig Focaccia Cioccolato Vogrig (Similarity score: 16.83)
- Coop Colomba Classica (Similarity score: 17.90)
- Dais Cassata Siciliana (Similarity score: 18.20)
- Le Grazie Colomba Le Grazie Ricetta Classica (Similarity score: 18.65)
- Panettone Bio Gingembre Chocolat (Similarity score: 18.72)