Panera Bread Chicken tortilla soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 255kj (61 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 255kj (61 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.607843137254903% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.6% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 1.22g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blount Seafood Corporation Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 0.00)
- Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 6.91)
- Panera Bread Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 6.91)
- U Tajine De Légumes (Similarity score: 12.83)
- Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 13.20)
- Ja! Gulaschsuppe (Similarity score: 13.23)
- Bonduelle Lentilles Vertes (Similarity score: 15.54)
- Hak Soupe Gourmande À La Tomate Et Aux Haricots Blancs (Similarity score: 16.34)
- Trevisan Vellutata Di Piselli Biologica (Similarity score: 16.45)
- Chicken & White Bean Chili (Similarity score: 18.34)
- Pier Gourmet Mussels (Similarity score: 18.86)
- Irish Organic Mussels (Similarity score: 18.86)
- Riso Scotti Rice Calcium (Similarity score: 19.34)
- Athena Preparato Per Risotto Di Mare (Similarity score: 20.01)
- Olivier Marseille Traiteur Soupe Lentilles Corail Cumin (Similarity score: 20.12)
Ingredients List
- Water
- Contains 2% And Less Of
- Garlic
- Coriander Leaves
- Corn Starch
- Nisin Preparation And Spices
- Tomato
- Black Beans
- Corn
- Chicken Raised Without Antibiotics
- Onion
- Poblano Peppers
- Tortilla Chips
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)