Olivier Marseille Traiteur Soupe lentilles corail cumin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 268kj (65 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 268kj (65 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonduelle Lentilles Vertes (Similarity score: 7.47)
- Martin Ratatouille (Similarity score: 10.71)
- Ratatouille Bio (Similarity score: 10.96)
- Ratatouille A La Provençale (Similarity score: 10.96)
- Compotee De Legumes Ratatouille (Similarity score: 10.96)
- Jardin Bio Ratatouille A La Provençale (Similarity score: 10.96)
- Grand Jury Colin D'alaska À La Provencale (Similarity score: 11.73)
- Colin D'alaska À La Provençale (Similarity score: 11.73)
- Trevisan Vellutata Di Piselli Biologica (Similarity score: 13.44)
- Bolognese Pasta Sauce (Similarity score: 14.93)
- U Tajine De Légumes (Similarity score: 15.66)
- Dell' Amore Enterprises Inc Premium Marinara Sauce (Similarity score: 15.97)
- Sapuri Salsa Pronta Di Pomodoro Ciliegino (Similarity score: 15.99)
- Del Monte Mixed Vegetables (Similarity score: 16.06)
- Stuffed Green Peppers With Beef In Tomato Sauce, Beef In Tomato Sauce (Similarity score: 18.51)
Ingredients List
- Water
- Red Lentils
- Leek
- Carrot
- Extra Virgin Olive Oil
- Lemon Juice
- Salt
- Cumin Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)