Stuffed green peppers with beef in tomato sauce, beef in tomato sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 276kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 276kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.52g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.52g |
| Saturated Fat | 0.22g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 3.52g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dell' Amore Enterprises Inc Premium Marinara Sauce (Similarity score: 16.72)
- Fortune Avenue Foods Inc Fortune Avenue, Soup Noodle With Seafood & Pork (Similarity score: 18.26)
- Olivier Marseille Traiteur Soupe Lentilles Corail Cumin (Similarity score: 18.51)
- Martin Ratatouille (Similarity score: 19.36)
- Picard Velouté Glacé Melon Basilic (Similarity score: 19.51)
- Rougail Saucisses (Similarity score: 20.68)
- Lentil Cottage Pie (Similarity score: 20.85)
- Bolognese Pasta Sauce (Similarity score: 21.23)
- Healthy Choice Chicken Tortilla Soup, 15 Oz (Similarity score: 21.39)
- Bonduelle Pois Chiches Façon Tajine (Similarity score: 21.62)
- Del Monte Mixed Vegetables (Similarity score: 22.52)
- Colin D'alaska À La Provençale (Similarity score: 22.88)
- Grand Jury Colin D'alaska À La Provencale (Similarity score: 22.88)
- Bonduelle Lentilles Vertes (Similarity score: 23.64)
- Waitrose Chicken Chow Mein (Similarity score: 23.81)
Ingredients List
- Stuffed Green Peppers
- Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)