Panera Bread Chicken Tortilla Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 251kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 251kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 0.18g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.9811320754717% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 187mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 187mg |
| Sugars | 1.06g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 0.00)
- Panera Bread Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 6.91)
- Blount Seafood Corporation Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 6.91)
- Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 9.95)
- Ja! Gulaschsuppe (Similarity score: 10.75)
- Hak Soupe Gourmande À La Tomate Et Aux Haricots Blancs (Similarity score: 15.18)
- U Tajine De Légumes (Similarity score: 15.52)
- Original Marinara Fresh Tomatoes, Marinara (Similarity score: 17.68)
- Divine Chianti Wine Fresh Tomatoes Sauce, Divine Chianti Wine (Similarity score: 17.68)
- La Table Des Pêcheurs Queues De Lotte De Chine (Similarity score: 19.29)
- Bonduelle Lentilles Vertes (Similarity score: 19.64)
- Sainsburys Be Good To Yourself Tomato & Three Bean Soup (Similarity score: 19.67)
- Live Better Petite Party Tray (Similarity score: 19.76)
- Casino Ratatouille (Similarity score: 19.90)
- Ratatouille (Similarity score: 20.38)
Ingredients List
- Water
- Contains 2% And Less Of
- Garlic
- Coriander Leaves
- Corn Starch
- Nisin Preparation And Spices
- Tomato
- Black Beans
- Corn
- Chicken Raised Without Antibiotics
- Onion
- Poblano Peppers
- Tortilla Chips
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)