Netto Éclairs au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Adélie Adelie Eclairs Choco X4 (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.08)
- Ben & Jerry's Sofa So N'ice (Similarity score: 13.41)
- Casper's Ice Cream Sandwich (Similarity score: 21.55)
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 22.35)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 22.52)
- Nestlé Sándwich De Galleta Con Helado De Nata (Similarity score: 22.98)
- Ben & Jerry's Salted Caramel Core Ice Cream (Similarity score: 23.51)
- Tropezienne (Similarity score: 23.78)
- Brookshire's Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 25.57)
- Rich & Delicious Banana Creme Pie (Similarity score: 25.61)
- French Cheese Cake (Similarity score: 27.25)
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 27.26)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 27.47)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Sofa So Good Together (Similarity score: 27.60)
Ingredients List
- Chocolate
- Cocoa Paste
- Sugar
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Vanillin
- Water
- Wheat Flour
- Butterfat
- Stabiliser
- Water
- Emulsifier
- Glucose Syrup
- Water
- Stabiliser
- E440a
- E406
- Cocoa Paste
- Acid
- Whole Milk
- Cream Powder
- Dextrose
- Thickener
- Salt
- Natural Chocolate Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)