Brookshire's Four Seasons Lattice Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.44g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.44g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.278688524590166% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 15.45g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Cheese Cake (Similarity score: 10.43)
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 11.18)
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 15.95)
- Market Basket Inc Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 16.08)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 16.76)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.76)
- Mini Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.66)
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.29)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 20.02)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.06)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 20.81)
- Hy Vee Chocolate, Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan (Similarity score: 21.75)
- Claim Jumper Banana Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 21.99)
- Homegrown Organic Vanilla Ice Cream Between Chocolate (Similarity score: 22.21)
- B Sweet Hot Bread Pudding (Similarity score: 23.01)
Ingredients List
- Flour
- Corn Syrup
- Food Starch Modified Contains Less Than 2% Of
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E466
- E406
- E200
- Spice
- Cider Vinegar
- Water
- E282
- Palm Oil
- Apple
- Cherry
- Sugar
- Peach
- Blackberry
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)