Nestlé Sándwich de galleta con helado de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 71.95121951219512% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 21.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 16.02)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.33)
- Claim Jumper Banana Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 18.99)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 19.07)
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.25)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Apple Pie (Similarity score: 19.96)
- Hy Vee Chocolate, Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan (Similarity score: 20.84)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Sofa So Good Together (Similarity score: 20.91)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 21.59)
- Picard 6 Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.67)
- Julie's Organic Julie's Organic, Organic Chocolate Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.48)
- Adélie Adelie Eclairs Choco X4 (Similarity score: 22.98)
- Netto Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.98)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 23.19)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 23.19)