Nestle Nesquik
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1609kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1609kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 8.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nestle Nesquik Céréales Paquet De 450g + 50% (Similarity score: 0.00)
- Nestlé,nesquik Nesquik Céréales Petit Déjeuner 625g + 20% (Similarity score: 0.00)
- Nestlé, Nesquik Nestle Nesquik (Similarity score: 1.41)
- Nestlé,nesquik Nesquik (+15% Gratuit) (Similarity score: 4.81)
- Korn Mühle Schoko Chips (Similarity score: 15.25)
- Crownfield Choco Rice (Similarity score: 15.46)
- Dia Boules Au Chocolat (Similarity score: 15.91)
- Bio&te Choco Balls (Similarity score: 17.25)
- Galette De Riz Banane Vanille (Similarity score: 17.81)
- Hacendado Bolas De Chocolate (Similarity score: 17.81)
- Hacendado Bolas De Chocolate (Similarity score: 17.81)
- Harrisons Bolas De Chocolate (Similarity score: 17.81)
- Carrefour Discount Riz Chocolat (Similarity score: 18.41)
- Kellogg´s All Bran Rellena De Sabor Fresa (Similarity score: 19.41)
- Nesquik Céréales Nesquik 180g (Similarity score: 19.94)
Ingredients List
- Cereal
- Iron
- Vitamins
- Vitamin D
- Vitamin B6
- Thiamin
- E101
- Folic Acid
- Natural Flavouring
- Sugar
- Glucose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Vitamins
- Minerals
- E170i
- E375
- Pantothenic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)