Crownfield Choco Rice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1609kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1609kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 52% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 24.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio&te Choco Balls (Similarity score: 9.12)
- Bio Par Nature Boules De Céréales Au Chocolat Au Lait Bio (Similarity score: 13.36)
- Piaceri Mediterranei Cereal Oro (Similarity score: 13.69)
- Produits Blancs,carrefour Riz Soufflé Au Chocolat (Similarity score: 13.92)
- Xoco Bols Bio (Similarity score: 14.31)
- Nestlé,nesquik Nesquik Céréales Petit Déjeuner 625g + 20% (Similarity score: 15.46)
- Nestlé Nestle Nesquik Céréales Paquet De 450g + 50% (Similarity score: 15.46)
- Nestle Nesquik (Similarity score: 15.46)
- Nestlé, Nesquik Nestle Nesquik (Similarity score: 15.52)
- Eco Basics Xoco Bols (Similarity score: 15.79)
- Gutbio Bolitas De Cereales Al Cacao (Similarity score: 15.92)
- Crownfield Turtle Crunch (Similarity score: 16.08)
- Justebio Green Morning (Similarity score: 16.40)
- Enbio Bolitas Cereales Con Chocolate (Similarity score: 16.40)
- El Granero Integral Bolitas De Cereales Con Chocolate (Similarity score: 16.40)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)