Nesquik Céréales Nesquik 180g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1602kj (383 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1602kj (383 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 42.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.5% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 27.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oreo O’s (Similarity score: 11.74)
- Galette De Riz Banane Vanille (Similarity score: 12.23)
- Hacendado Bolas De Chocolate (Similarity score: 14.87)
- Hacendado Bolas De Chocolate (Similarity score: 14.87)
- Harrisons Bolas De Chocolate (Similarity score: 14.87)
- Mondelez,oreo Oreo O's (Similarity score: 15.27)
- Korn Mühle Choco Chips (Similarity score: 15.71)
- Bio&te Choco Balls (Similarity score: 15.73)
- Fox's Party Rings (Similarity score: 16.55)
- Dennree Schoko Bären (Similarity score: 16.62)
- Panettone (Similarity score: 17.72)
- Alternative Baking Company Cookie Chocolate Chip (Similarity score: 18.39)
- Nestlé, Nesquik Nestle Nesquik (Similarity score: 19.27)
- 6 Carrés Gâteaux Fourrés Saveur Amande (Similarity score: 19.57)
- Valente Pan Dulce (Similarity score: 19.69)