Nestlé,Nesquik Nesquik au riz souflé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1620kj (388 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1620kj (388 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.2g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 45.833333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 163.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 28.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi,confeitaria Ideal Malveirense Bolinhos Com Canela (Similarity score: 12.68)
- Kellogg's Special K Cereal Bars Dark Chocolate Pomegranate 88oz (Similarity score: 12.73)
- Gerblé Sans Gluten,gerblé Céréchoc Farine De Maïs Et De Riz (Similarity score: 13.60)
- Dennree Honig Kugeln Dennree (Similarity score: 16.80)
- Netto Crousti Cookies (Similarity score: 17.30)
- Gletscherkrone White Flakes (Similarity score: 18.67)
- Kellogg's Chocos Moons & Stars (Similarity score: 18.77)
- Top Budget,intermarché Riz Soufflé Goût Cacao (Similarity score: 18.80)
- Balocco Panettone Bottega Balocco (Similarity score: 19.79)
- โกโก้ครั้นช์,koko Krunch,kokokrunch,เนสเล่,nestle โกโก้ครั้นช์บาร์ (Similarity score: 19.95)
- Premium Sweet Potato Pecan Pie (Similarity score: 20.37)
- Balocco Le Colomba (Similarity score: 20.43)
- Chabrior Choko Bille (Similarity score: 20.59)
- Balocco Panettone (Similarity score: 20.97)
- Misura Fibrextra Cornetti Zucca (Similarity score: 21.60)
Ingredients List
- Rice
- Vitamins
- E300
- E375
- Pantothenic Acid
- Vitamin B6
- E101
- Folic Acid
- Vitamin D
- Minerals
- E170i
- Chocolate Powder
- E505
- Sugar
- Oligofructose
- Salt
- Invert Sugar Syrup
- Molasses
- Sunflower Oil
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)