Chabrior Choko bille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1632kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1632kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gletscherkrone White Flakes (Similarity score: 7.30)
- Brin De Jour,marque Repère Pétales De Blé Au Chocolat (Similarity score: 10.95)
- Kellogg's Chocos Moons & Stars (Similarity score: 11.89)
- Netto Céréales Soufflées Au Chocolat (Similarity score: 12.31)
- Cora Duo De Billes Choco (Similarity score: 14.22)
- Carrefour Duo Choc Croustillant & Fondant (Similarity score: 14.23)
- Coop Panettone (Similarity score: 14.92)
- Bohlsener Mühle Traffix Dinkel Kakao Kekse (Similarity score: 15.43)
- Netto Riz Soufflé Chocolaté (Similarity score: 15.94)
- Belle France Céréales Soufflées (Similarity score: 16.08)
- Chabrior Céréales Crispy Choc Chocolaté (Similarity score: 16.08)
- Nestlé,chocapic Chocapic (Similarity score: 17.60)
- Nestlé,chocapic,cereal Partners Chocapic (Similarity score: 17.60)
- Bohlsener Mühle Traffix (Similarity score: 18.28)
- Захарен Комбинат Пловдив Обикновени Бисквити (Similarity score: 18.35)
Ingredients List
- Cereal
- E375
- Vitamin B6
- Thiamin
- E101
- Folic Acid
- Vitamin B12
- Iron
- E472c
- Sunflower Oil
- Sugar
- Chocolate Powder
- Glucose Syrup
- Flavouring
- Salt
- Vitamins
- E300
- E375
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)