Nestlé Yaos coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 523kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 523kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 68.91891891891892% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.9% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 10.9g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Yaos Yaourt À La Grecque Coco Aux Tendres Éclats (Similarity score: 0.42)
- Nestlé Yaos Griego Con Azucar De Caña (Similarity score: 6.28)
- Campina Slagroom Vla Vanille (Similarity score: 7.29)
- Plain Coconut Yogurt Alternative & Toppings Duets (Similarity score: 7.45)
- Ehrmann Grand Dessert Premium European Dessert (Similarity score: 7.70)
- Triumf Glass Rocky Mountain Gräddglass (Similarity score: 9.48)
- Nestlé Le Liegois Au Yaourt 3 Framboises 3 Fraises (Similarity score: 10.73)
- Sweetened With Honey Aussie Style Yogurt (Similarity score: 10.74)
- Belle France Liegeois Saveur Cafe X4bf, (Similarity score: 10.81)
- Danone Oïkos (Similarity score: 10.88)
- Coop Greek Style Natural Yogurt (Similarity score: 11.04)
- Key Lime Blended Finest Yoghurt (Similarity score: 11.11)
- Mitakos Joghurt Orange Kaki (Similarity score: 11.33)
- Danone,danette Danette Chocolat Blanc (Similarity score: 11.44)
- Riz Au Lait Aux Agrumes (Similarity score: 11.75)