Danone Oïkos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 527kj (126 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 527kj (126 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 64.17910447761194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 12.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Le Liegois Au Yaourt 3 Framboises 3 Fraises (Similarity score: 4.16)
- Belle France Liegeois Saveur Cafe X4bf, (Similarity score: 4.32)
- Nestlé Yaos Griego Con Azucar De Caña (Similarity score: 7.53)
- La Ferme Du Ruisseau Riz Au Lait Au Caramel La Ferme Du Ruisseau (Similarity score: 9.12)
- Riz Au Lait Nature La Ferme Du Ruisseau (Similarity score: 9.12)
- Pâturages Yaourt À La Grecque Sur Lit De Miel (Similarity score: 9.21)
- Let's Chocolaat Chocolate A La Taza (Similarity score: 9.43)
- Dairy Famers Thick & Creamy Dark Cherry Yogurt (Similarity score: 9.47)
- Kaiku Minis Griego Ligero Chocolate (Similarity score: 9.56)
- Milbona Yogur Natural Azucarado Al Estilo Griego (Similarity score: 9.58)
- Riz Au Lait Aux Agrumes (Similarity score: 9.72)
- Campina Slagroom Vla Vanille (Similarity score: 9.72)
- Mont Blanc, Crème Dessert Crème Saveur Vanille (Similarity score: 9.86)
- Mont Blanc, Crème Dessert Crème Dessert Chocolat Format Familial (Similarity score: 9.86)
- Mont Blanc, Crème Dessert Crème Dessert Saveur Chocolat (Similarity score: 9.86)