Plain coconut yogurt alternative & toppings duets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 523kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 523kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 4 |
| Sodium | 52mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 7.64g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Greek Style Natural Yogurt (Similarity score: 6.75)
- Nestlé Yaos Yaourt À La Grecque Coco Aux Tendres Éclats (Similarity score: 7.41)
- Nestlé Yaos Coco (Similarity score: 7.45)
- Milbona Saure Sahne (Similarity score: 8.78)
- Riz Au Lait Aux Agrumes (Similarity score: 8.86)
- Nestlé Yaos Griego Con Azucar De Caña (Similarity score: 8.90)
- Campina Slagroom Vla Vanille (Similarity score: 10.30)
- Riz Au Lait Nature La Ferme Du Ruisseau (Similarity score: 11.03)
- La Ferme Du Ruisseau Riz Au Lait Au Caramel La Ferme Du Ruisseau (Similarity score: 11.03)
- Beillevaire Crème Dessert Chocolat (Similarity score: 11.08)
- Aldi Greek Style Natural Yogurt (Similarity score: 11.09)
- Brooklea Greek Style Natural Yoghurt (Similarity score: 11.21)
- Les P'tits Fermiers Crème Dessert Fermière Café De Colombie (Similarity score: 11.28)
- Invitation À La Ferme Creme Dessert Bio Café De Colombie (Similarity score: 11.28)
- Farmers Union Greek Style Yogurt (Similarity score: 11.56)
Ingredients List
- Plain Coconut Yogurt Alternative
- Muesli
- Cranberry Crumbles
- Pumpkin Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)