Monoprix Noix de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1081kj (259 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1081kj (259 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 89% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Cône De Glace Noix De Coco (Similarity score: 9.17)
- Smicy, Marque Repère Cônes Café X 6 (Similarity score: 11.98)
- Leader Price 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 18.71)
- Leader Price 6 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 20.64)
- Leader Price 4 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 20.64)
- Carrefour Chocolat Pistache (Similarity score: 21.44)
- Eurospin,dolciando Tiramisù (Similarity score: 21.94)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 23.47)
- Italiamo,lidl Torta Della Nonna (Similarity score: 24.17)
- Gelatelli Sea Adventure (Similarity score: 24.35)
- Carrefour Vanille Fraise (Similarity score: 24.56)
- Purity Frozen Dessert Bars (Similarity score: 24.77)
- Mayfield Dessert Bars (Similarity score: 24.77)
- Nestlé Glace (Similarity score: 24.80)
- Carrefour Cônes Vanille (Similarity score: 24.93)