Mayfield Dessert bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 12.12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 88.85630498533723% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.9% |
| Saturated Fat Value | 12.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purity Frozen Dessert Bars (Similarity score: 0.00)
- Carrefour Cônes Vanille (Similarity score: 11.85)
- U Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.21)
- Froneri 6 Cônes Vanille Et Fraise Crousty (Similarity score: 12.30)
- Tiramisu (Similarity score: 13.15)
- Carrefour Vanille Fraise (Similarity score: 15.01)
- Asc Sand Wich Classic (Similarity score: 15.09)
- Ja! (Similarity score: 15.09)
- Ysco La Gondola (Similarity score: 15.15)
- Leader Price 6 Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 15.22)
- Gelatelli Sea Adventure (Similarity score: 16.05)
- Somosierra Tarta De Chocolate (Similarity score: 16.22)
- Spar Cono Helado Sabores Nata Y Caramelo (Similarity score: 18.61)
- Langnese Domino Sandwich De Nata (Similarity score: 18.63)
- M&s Tiramisu (Similarity score: 19.42)
Ingredients List
- Frozen Dairy Dessert
- E412
- E471
- E415
- E433
- E407
- E102
- E133
- E160b
- Coating
- Sugar
- Sugar
- Natural Cocoa And Cocoa
- Whey
- Skimmed Milk
- Cocoa Paste
- Soya Oil
- Soya Lecithin
- Natural And Artificial Flavouring
- Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Cream
- High Fructose Corn Syrup
- Whey Protein
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)