Monoprix Blé précuit prêt en 10 minutes - 500 g - Monoprix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1511kj (362 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1511kj (362 calories/kcal) |
| Fiber | 6.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 38.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -6 |
| Sodium | 10.159999999999998mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10.2mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alb Natur Pâtes Blanches À L'épeautre Bio (Similarity score: 9.65)
- Alb Natur Alb Natur Teigwaren Orecchiette, 500 Gr Packung (Similarity score: 10.03)
- Alb Natur,alb Gold Pasta (Similarity score: 10.49)
- Alb Gold Organic Dino Kid's Pasta (Similarity score: 10.49)
- Pargasor Farine De Ble (Similarity score: 10.50)
- Alb Natur Dinkel Vollkorn Spaghetti Pâtes Complète À L'épeautre (Similarity score: 10.88)
- Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Couscoussaki Pasta (Similarity score: 10.90)
- Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Kritharaki Orzo Pasta, Durum Wheat Semolina (Similarity score: 10.90)
- Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Macaroni Semolina Pasta (Similarity score: 10.90)
- Fidelini Nests (Similarity score: 10.90)
- Cereal Bio Pain Azyme Au Froment (Similarity score: 11.31)
- Markal Spaghettis À L'ail Et Au Basilic (Similarity score: 11.31)
- Torsades De Blé Et Lentilles Vertes (Similarity score: 11.68)
- Panzani Capellini Facile (Similarity score: 12.23)
- Panzani,ebro Foods Spaghetti Facile (Similarity score: 12.23)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)