Markal Spaghettis à l'ail et au basilic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 38.46153846153846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alb Natur Alb Natur Teigwaren Orecchiette, 500 Gr Packung (Similarity score: 5.26)
- Alb Natur,alb Gold Pasta (Similarity score: 5.97)
- Alb Gold Organic Dino Kid's Pasta (Similarity score: 5.97)
- Éco+ Pâtes Coquillettes Éco+ (Similarity score: 7.07)
- Pargasor Farine De Ble (Similarity score: 7.45)
- Villa Gusto Penne (Similarity score: 8.47)
- Pantacce Tricolore (Similarity score: 9.26)
- Alb Natur Pâtes Tricolores (Similarity score: 9.26)
- D'antelli Fusilli (Similarity score: 9.60)
- D'antelli Spagetti (Similarity score: 9.60)
- Cigala,arrozeiras Mundiarroz Cigala Vaporizado (Similarity score: 10.10)
- La Vie Claire Torsades Au Maïs Bio (Similarity score: 10.19)
- Panzani Capellini Facile (Similarity score: 10.42)
- Panzani,ebro Foods Spaghetti Facile (Similarity score: 10.42)
- Ekoland Riz Basmati Blanc (Similarity score: 10.78)
Ingredients List
- Whole Durum Wheat Semolina
- Garlic Powder
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)