Pantacce Tricolore
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alb Natur Pâtes Tricolores (Similarity score: 2.83)
- Alb Natur,alb Gold Pasta (Similarity score: 7.08)
- Alb Gold Organic Dino Kid's Pasta (Similarity score: 7.08)
- D'antelli Spagetti (Similarity score: 7.56)
- D'antelli Fusilli (Similarity score: 7.56)
- Alb Natur Alb Natur Teigwaren Orecchiette, 500 Gr Packung (Similarity score: 7.62)
- Éco+ Pâtes Coquillettes Éco+ (Similarity score: 8.19)
- La Vie Claire Torsades Au Maïs Bio (Similarity score: 9.11)
- Markal Spaghettis À L'ail Et Au Basilic (Similarity score: 9.26)
- Ja Nudeln Penne (Similarity score: 9.41)
- Ja!,rewe Penne Rigate (Similarity score: 9.41)
- Ja! Fusilli (Similarity score: 9.41)
- Mondo Italiano Spaghetti (Similarity score: 9.41)
- Ja!,rewe Spaghetti (Similarity score: 9.41)
- Ja! Rewe, Rewe Gemelli (Similarity score: 9.41)