Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Macaroni Semolina Pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11.07g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.07g |
| Saturated Fat | 0.54g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 37.76223776223777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.8% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 7mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 7mg |
| Sugars | 2.32g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Couscoussaki Pasta (Similarity score: 0.00)
- Fidelini Nests (Similarity score: 0.00)
- Hellenic Grocer Llc Loi Pasta, Kritharaki Orzo Pasta, Durum Wheat Semolina (Similarity score: 0.00)
- Cereal Bio Pain Azyme Au Froment (Similarity score: 3.37)
- Panag Sp Dakos S A Pasta & Food Products Tagliatelle (Similarity score: 6.55)
- Shell Pasta From 100% Durum Wheat Semolina (Similarity score: 6.55)
- Pasta From 100% Pure Semolina (Similarity score: 6.55)
- Moulin Des Moines Couscous De Riz (Similarity score: 9.53)
- Panzani,ebro Foods Spaghetti Facile (Similarity score: 9.94)
- Panzani Capellini Facile (Similarity score: 9.94)
- Bio Asia Organic Mie Noodles (Similarity score: 10.00)
- Pargasor Farine De Ble (Similarity score: 10.35)
- Buitoni Nudeln Linguine 83 (Similarity score: 10.70)
- Monoprix Blé Précuit Prêt En 10 Minutes 500 G Monoprix (Similarity score: 10.90)
- Tarall'oro Tarall'oro Pasta Farfalle Al Limone (Similarity score: 10.97)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)