Monoprix Bio,Monoprix Grau d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1584kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1584kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.391304347826086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purely Elizabeth Ancient Grain Hot Cereal (Similarity score: 5.88)
- Arrowhead Mills Steel Cut Oats (Similarity score: 6.18)
- Organic Steel Cut Oats (Similarity score: 6.85)
- Casino Bio Flocons D'avoine (Similarity score: 7.31)
- Brin De Jour,marque Repère Flocons D'avoine (Similarity score: 7.42)
- K Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 7.42)
- Knusperone Kernige Haferflocken (Similarity score: 7.42)
- Quaker Steel Cut Oats (Similarity score: 7.54)
- Protein Porridge (Similarity score: 7.58)
- Amaranth (Similarity score: 7.74)
- Tri Color Quinoa (Similarity score: 8.35)
- Poggio Del Farro Farro Soffiato Al Naturale Bio (Similarity score: 8.40)
- Moulin D'amhara Flocon D'avoine (Similarity score: 8.59)
- Knusperone Zarte Haferflocken (Similarity score: 8.69)
- Solaris Solaris Fulgi De Ovaz (Similarity score: 8.72)