Poggio del Farro Farro soffiato al Naturale Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Basmati Rice (Similarity score: 4.90)
- Cub Fresh Golden Quinoa (Similarity score: 5.48)
- Vivibio Farro Soffiato Italiano (Similarity score: 5.66)
- Organic Steel Cut Oats (Similarity score: 5.77)
- Tri Color Quinoa Blend (Similarity score: 5.82)
- Red Quinoa (Similarity score: 5.82)
- K Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 5.87)
- Brin De Jour,marque Repère Flocons D'avoine (Similarity score: 5.87)
- Knusperone Kernige Haferflocken (Similarity score: 5.87)
- Quaker Steel Cut Oats (Similarity score: 5.88)
- Milanaise Flocons D'avoine (Similarity score: 6.11)
- Organic Quick Cooking Rolled Oats (Similarity score: 6.49)
- Organic Quick Cooking Rolled Oats (Similarity score: 6.49)
- Organic Quick Cooking Whole Grain Rolled Oats (Similarity score: 6.49)
- Arrowhead Mills Steel Cut Oats (Similarity score: 7.73)