Protein porridge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582.0kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 13 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.0g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.166666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.2% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purely Elizabeth Ancient Grain Hot Cereal (Similarity score: 7.34)
- Monoprix Bio,monoprix Grau D'avoine (Similarity score: 7.58)
- Bio Sonne Bio Fusili Chickpeas (Similarity score: 8.59)
- Knusperone Zarte Haferflocken (Similarity score: 10.22)
- Solaris Solaris Fulgi De Ovaz (Similarity score: 10.56)
- Arrowhead Mills Steel Cut Oats (Similarity score: 10.78)
- Taureau Ailé Le Trio De Quinoa (Similarity score: 10.83)
- Auchan Mélange De 4 Céréales Nature (Similarity score: 10.93)
- Auchan Mélange 4 Céréales Nature (Similarity score: 10.93)
- Rapunzel Frühstücksbrei Basen Balance (Similarity score: 11.05)
- Amaranth (Similarity score: 11.12)
- Tri Color Quinoa (Similarity score: 11.24)
- K Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 11.85)
- Knusperone Kernige Haferflocken (Similarity score: 11.85)
- Brin De Jour,marque Repère Flocons D'avoine (Similarity score: 11.85)