Mmm !,Auchan Noix de coquille saint jacques avec corail
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 339kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 339kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Bay Scallops (Similarity score: 6.09)
- Seafood Medley (Similarity score: 7.88)
- Mahi Mahi Fillets (Similarity score: 10.00)
- Auchan Noix De Saint Jacques (Similarity score: 11.31)
- Panapesca Usa Corp Pana Pesca, Shrimp & Scallop Skewers (Similarity score: 13.08)
- 50 60 Iqf Pink Shrimp (Similarity score: 15.39)
- Delightful Farms Ice Glazed Chicken, Boneless, Skinless Breasts With Red Meat (Similarity score: 15.78)
- Publix Chicken Tenderloins (Similarity score: 15.78)
- Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 15.78)
- Filet De Cabillaud (Similarity score: 18.52)
- Beste Ernte Junge Erbsen (Similarity score: 19.47)
- Paste Pasta Tomate (Similarity score: 20.44)
- El Corte Inglés Lentejas (Similarity score: 20.89)
- Aranca Lentejas Caviar (Similarity score: 20.89)
- El Corte Inglés Lentejas Cocidas (Similarity score: 20.89)
Ingredients List
- Scallop
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)