Delightful Farms Ice Glazed Chicken, Boneless, Skinless Breasts With Red Meat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 335kj (81 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 335kj (81 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.64g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.64g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 170mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 170mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 0.00)
- Publix Chicken Tenderloins (Similarity score: 0.00)
- 50 60 Iqf Pink Shrimp (Similarity score: 5.05)
- Auchan Noix De Saint Jacques (Similarity score: 7.55)
- Mahi Mahi Fillets (Similarity score: 13.46)
- Chunk Light Yellowfin Tuna (Similarity score: 15.23)
- Mmm !,auchan Noix De Coquille Saint Jacques Avec Corail (Similarity score: 15.78)
- Ahold Bay Scallops (Similarity score: 16.06)
- Filet De Cabillaud (Similarity score: 19.17)
- Seafood Medley (Similarity score: 19.21)
- Cooked Large Shrimp (Similarity score: 21.43)
- U Noix De Saint Jacques Avec Corail Élevées Au Pérou (Similarity score: 21.53)
- Thiriet Filet De Colin D'alaska (Similarity score: 24.11)
- Pêche Océan,marque Repère Filet Cabillaud Surgelé Sachet (Similarity score: 25.78)
- Panapesca Usa Corp Pana Pesca, Shrimp & Scallop Skewers (Similarity score: 26.07)
Ingredients List
- Chicken Broth
- Salt
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)